Kostrena je primorsko naselje i općina u Hrvatskoj koja obuhvaća čak 20-ak naselja. Nalazi se na potezu od Rijeke prema Bakru, a omeđena je uvalom Martinšćica i Bakarskim zaljevom. Obala je dugačak niz plaža i uvala koje mame brojne kupače iz okolice Rijeke pa se na
plažama u Kostreni kupaju svi, uz najljepše u uvali Žurkovo, Svežanj, Perilo, Nova voda, Spužvina i Podražica. Najnapučenija naselja su Vrh Martinšćice, Rožmanići, Glavni, Paveki, Dorčići i Sv. Lucija. Povijest Kostrene seže u 15. stoljeće otkada čitavo područje postaje čuveno po svojim izvrsnim pomorcima i kapetanima. Naselje je bilo podijeljeno na Sv. Barbaru i Sv. Luciju gdje se stanovništvo okupljalo oko dvije crkve. Danas mnogoljudnija Sv. Lucija imala je nešto manje brodova od Sv. Barbare, a među vrsnim pomorskim kapetanima je i Pavao Randić koji je prvi oplovio Sueski kanal uoči otvaranja. More kola venama Kostrenjana pa su i danas čuveni po izuzetnoj gastronomskoj ponudi temeljenoj na jelima od vrhunske ribe i plodova mora. U Kostreni djeluje 15-ak sportskih društava, a atletski duh se njeguje u rekreativnom i aktivnom turizmu.
Smještaj u Kostreni je moguće pronaći u udobnim
privatnim apartmanima i kućama za odmor. Klima je blaga mediteranska uz nalete bure u zimskim mjesecima. More savršeno čisto, ali hladnije nego drugdje zbog brojnih podmorskih izvora slatke vode, posebno u uvalama Žurkovo i Stara voda. Do polovice prošlog stoljeća, na Perila Kostrene su žene iz okolnih sela dolazile prati rublje uz pjesmu i priču. A priča o Kostreni je priča o ljepoti i raznovrsnosti Kvarnerskog zaljeva te ljubavi posjetitelja i putnika prema ovom čarobnom dijelu hrvatskog primorja. Kostrena je i poslastica za speleologe i ljubitelje podzemlja s nizom jama i špilja koje su joj podarili vodeni tokovi, a na obližnjim brdima su pronađene gradine s ostacima života iz mlađeg kamenog doba. Kostrena je put kroz povijest i užitke suvremenog života.